V48A24H500B
DigiKey Part Number
V48A24H500B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V48A24H500B
Description
DC DC CONVERTER 24V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 20.83A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
500 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OVP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
20.83A