MVTM36BH045M020A00
DigiKey Part Number
MVTM36BH045M020A00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVTM36BH045M020A00
Description
DC DC CONVERTER 4.5V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Voltage Transformation Module DC DC Converter 1 Output 4.5V 20A 26V - 50V Input
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Voltage Transformation Module
Efficiency
92.9%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
26V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
50V
Size / Dimension
1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A