DCM3623T50M53C2T70
DigiKey Part Number
1102-DCM3623T50M53C2T70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM3623T50M53C2T70
Description
3623 DCM 1/1 48V 320W TH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 6.67A 16V - 50V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCM3623T50M53C2T70 Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
92.6%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
1.52" L x 0.90" W x 0.28" H (38.7mm x 22.8mm x 7.2mm)
Voltage - Input (Max)
50V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cTUVus, cURus, UKCA
Current - Output (Max)
6.67A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
320 W