AU-48.000MBE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TXC CORPORATION
In Stock: 2 351
Datasheet
Direct
Abracon LLC
In Stock: 14 722
Datasheet
IQD Frequency Products
Suntsu Electronics, Inc.
48 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
AU-48.000MBE-T
DigiKey Part Number
887-1649-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU-48.000MBE-T
Description
XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
6mA
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q100
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)