7X-40.000MBE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Direct
IQD Frequency Products
In Stock: 2 731
Datasheet
Suntsu Electronics, Inc.
In Stock: 879
Parametric Equivalent
Suntsu Electronics, Inc.
In Stock: 240
Parametric Equivalent
Shenzhen SCTF Electronics
Shenzhen SCTF Electronics
40 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
7X-40.000MBE-T
DigiKey Part Number
7X-40.000MBE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7X-40.000MBE-T
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
20mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)