WAU20-200
DigiKey Part Number
237-1888-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU20-200
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 20VAC 200MA
Detailed Description
20VAC 200mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU20-200 Models
Category
Current - Output (Max)
200mA
Power (Watts)
4 W
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
1.61" L x 1.97" W x 2.76" H (41.0mm x 50.0mm x 70.0mm)
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Output
20VAC