TEN 20-11022WIRH
DigiKey Part Number
1951-TEN20-11022WIRH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 20-11022WIRH
Description
20 WATT DC/DC, 4000 VAC ISOLATIO
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 36V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 20-11022WIRH Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
833mA, 833mA