XPJ1R004PB,LXHQ
DigiKey Part Number
264-XPJ1R004PBLXHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-XPJ1R004PBLXHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-XPJ1R004PBLXHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPJ1R004PB,LXHQ
Description
40V; UMOS9; MOSFET 1MOHM; L-TOGL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 160A (Ta) 223W (Tc) Surface Mount S-TOGL™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XPJ1R004PB,LXHQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
84 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6890 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
223W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
S-TOGL™
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1mOhm @ 80A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 500µA