TK20E60W5,S1VX
DigiKey Part Number
264-TK20E60W5S1VX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK20E60W5,S1VX
Description
X35 PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20A (Ta) 165W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
165W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
175mOhm @ 10A, 10V