TK1K7A60F,S4X
DigiKey Part Number
264-TK1K7A60FS4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK1K7A60F,S4X
Description
X35 PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR
Detailed Description
N-Channel 600 V 4A (Ta) 35W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 460µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
560 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220SIS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7Ohm @ 2A, 10V