TK12A50D(STA4,Q,M)
DigiKey Part Number
TK12A50D(STA4QM)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK12A50D(STA4,Q,M)
Description
MOSFET N-CH 500V 12A TO220SIS
Detailed Description
N-Channel 500 V 12A (Ta) 45W (Tc) Through Hole TO-220SIS
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 6A, 10V