TK110E65Z,S1X
DigiKey Part Number
264-TK110E65ZS1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK110E65Z,S1X
Description
650V DTMOS VI TO-220 110MOHM
Detailed Description
N-Channel 650 V 24A (Ta) 190W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.02mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2250 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 12A, 10V