TK10A60W,S4X is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 867
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 9.7A (Ta) 30W (Tc) Through Hole TO-220SIS
TK10A60W,S4X
DigiKey Part Number
TK10A60WS4X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK10A60W,S4X
Description
MOSFET N-CH 600V 9.7A TO220
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TK10A60W,S4X Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 4.9A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.7V @ 500µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
720 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
30W (Tc)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V