TK10A60D(STA4,Q,M) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 453
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
In Stock: 753
onsemi
In Stock: 930
IXYS
In Stock: 24
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 772
In Stock: 366
N-Channel 600 V 10A (Ta) 45W (Tc) Through Hole TO-220SIS
TK10A60D(STA4,Q,M)
DigiKey Part Number
TK10A60DSTA4QM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK10A60D(STA4,Q,M)
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220SIS
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220SIS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V