TK100E10N1,S1X
DigiKey Part Number
TK100E10N1S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK100E10N1,S1X
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO220
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Ta) 255W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK100E10N1,S1X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8800 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 50A, 10V