TK100E08N1,S1X
DigiKey Part Number
TK100E08N1S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK100E08N1,S1X
Description
MOSFET N-CH 80V 100A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 100A (Ta) 255W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK100E08N1,S1X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9000 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 50A, 10V