TK100E06N1,S1X
DigiKey Part Number
TK100E06N1S1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK100E06N1,S1X
Description
MOSFET N CH 60V 100A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Ta) 255W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TK100E06N1,S1X Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10500 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 50A, 10V