TK090E65Z,S1X
DigiKey Part Number
264-TK090E65ZS1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK090E65Z,S1X
Description
650V DTMOS VI TO-220 90MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 30A (Ta) 230W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.27mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2780 pF @ 300 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
230W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 15A, 10V