TJ10S04M3L(T6L1,NQ
DigiKey Part Number
264-TJ10S04M3L(T6L1,NQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TJ10S04M3L(T6L1,NQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TJ10S04M3L(T6L1,NQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ10S04M3L(T6L1,NQ
Description
MOSFET P-CH 40V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 10A (Ta) 27W (Tc) Surface Mount DPAK+
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TJ10S04M3L(T6L1,NQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
+10V, -20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
930 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
27W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
DPAK+
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
44mOhm @ 5A, 10V