GT40QR21(STA1,E,D
DigiKey Part Number
264-GT40QR21(STA1ED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GT40QR21(STA1,E,D
Description
IGBT 1200V 40A TO-3P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 40 A 230 W Through Hole TO-3P(N)
Category
Switching Energy
-, 290µJ (off)
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Test Condition
280V, 40A, 10Ohm, 20V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
600 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-3P(N)
Power - Max
230 W