TSM24ADBZR
DigiKey Part Number
296-TSM24ADBZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TSM24ADBZRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TSM24ADBZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM24ADBZR
Description
TVS DIODE 24VWM 38VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38V (Typ) Clamp 60A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
2800W (2.8kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
USB
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
54pF @ 1MHz
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
24.8V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38V (Typ)