BZX84C15VDBZRQ1
DigiKey Part Number
296-BZX84C15VDBZRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-BZX84C15VDBZRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-BZX84C15VDBZRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C15VDBZRQ1
Description
AUTOMOTIVE 15V ZENER DIODE IN SO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms