RTH14012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 1 632
Datasheet
New Product
Image for RTH14012 is not available
RTH14012
DigiKey Part Number
1111-RTH14012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTH14012
Description
POWER/SIGNAL RELAY 1 FORM C SPDT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
RTH14012 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
6400VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms