RNF-100-1/16-0-STK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Datasheet
3M
In Stock: 336
Panduit Corp
TE Connectivity Raychem Cable Protection
New Product
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
RNF-100-1/16-0-STK
DigiKey Part Number
1111-RNF-100-1/16-0-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-0-STK
Description
HEAT SHRINK TUBING ST CROSS LINK
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Bag
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
95°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)