ES1000-NO.2-B9-X-50MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.293" (7.44mm) 4 to 1 Clear 0.164' (50.00mm, 1.97")
ES1000-NO.2-B9-X-50MM
DigiKey Part Number
1111-ES1000-NO.2-B9-X-50MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES1000-NO.2-B9-X-50MM
Description
ES1000-NO.2-B9-X-50MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.065" (1.65mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.164' (50.00mm, 1.97")
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.293" (7.44mm)