RT-375-3/8-X-SP
DigiKey Part Number
484-RT-375-3/8-X-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT-375-3/8-X-SP
Description
HEATSHRINK 3/8" X 60M CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Clear 196.8' (60.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.012" (0.30mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
125°C
Length
196.8' (60.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)