RNF-100-1/16-YO-SP
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-YO-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-YO-SP
Description
HEATSHRINK 1/16" YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Yellow
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)