MT1000-1/16-X-STK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 1 613
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Panduit Corp
Sumitomo Electric Interconnect Products, Inc.
3M
TE Connectivity
TE Connectivity
Image for MT1000-1/16-X-STK is not available
MT1000-1/16-X-STK
DigiKey Part Number
MT1000-1/16-X-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT1000-1/16-X-STK
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
155°C
Length
4.00' (1.22m)
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)