ES1000-NO.4-B7-X-100MM
DigiKey Part Number
ES1000-NO.4-B7-X-100MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ES1000-NO.4-B7-X-100MM
Description
HEATSHRINK 0.7" X 0.328' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.700" (17.78mm) 4 to 1 Clear 0.328' (100.00mm, 3.93")
Category
Recovered Wall Thickness
0.095" (2.41mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.328' (100.00mm, 3.93")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.700" (17.78mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.175" (4.45mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK 0.7" X 0.246' CLEAR
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.7" X 4' CLEAR
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.7" X 0.164' CLEAR