CGPT-2.4/1.2-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-2.4/1.2-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-2.4/1.2-0-SP
Description
HEAT SHRINK 2.4MM BLACK 1=1M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.094" (2.40mm) 2 to 1 Black 3.28' (1.00m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.019" (0.50mm)
Mfr
Material
Series
Features
Chemical Resistant, Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
3.28' (1.00m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.094" (2.40mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.047" (1.19mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2 100 Meters
Check for Additional Incoming Stock
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 2.4MM BLACK METER