BSTS-15X4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 20
Datasheet
In Stock: 0
Molex
TE Connectivity
Image for BSTS-15X4 is not available
BSTS-15X4
DigiKey Part Number
BSTS-15X4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSTS-15X4
Description
HEATSHRINK TUBING SIZE 15X4'
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.500" (38.10mm) 3 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.140" (3.56mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)