55PC214A-26-9/93/95/96-9
DigiKey Part Number
55PC214A-26-9/93/95/96-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC214A-26-9/93/95/96-9
Description
CABLE 4COND 26AWG WHITE SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Conductor Multi-Conductor Cable White 26 AWG Braid
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.106" (2.69mm)
Mfr
Shield Type
Braid
Packaging
Bulk
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
4
Jacket (Insulation) Thickness
0.0085" (0.216mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/38
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Shield Coverage
85%