Image for 55A2111-16-9-9 is not available
55A2111-16-9-9
DigiKey Part Number
55A2111-16-9-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A2111-16-9-9
Description
CBL 1COND STRND 16AWG 600V WHITE
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up, Shielded Wire 19/29 White 600V
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.068" (1.73mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.008" (0.20mm)
Voltage
600V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C