Image for 55A1221-22-2/6-9 is not available
55A1221-22-2/6-9
DigiKey Part Number
55A1221-22-2/6-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1221-22-2/6-9
Description
CABLE 2COND 22AWG WHITE SHLD
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 22 AWG Braid
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.123" (3.12mm)
Mfr
Shield Type
Braid
Packaging
Bulk
Jacket Color
White
Part Status
Obsolete
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/34
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%