55A1132-22-0/2/9-9
DigiKey Part Number
55A1132-22-0/2/9-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1132-22-0/2/9-9
Description
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Conductor Multi-Conductor Cable White 22 AWG Braid
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
200°C
Number of Conductors
3
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/34
Shield Material
Copper, Silver Coated
Conductor Material
Copper, Silver Coated
Shield Coverage
85%