55A1124-24-6/9-9
DigiKey Part Number
55A1124-24-6/9-9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1124-24-6/9-9
Description
CABLE 2COND 24AWG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable 24 AWG Braid
Jacket (Insulation) Diameter
0.107" (2.72mm)
Packaging
Bulk
Shield Type
Braid
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Conductors
2 (1 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Strand
19/36
Shield Coverage
85%