55A1121-20-2/6-9
DigiKey Part Number
484-55A1121-20-2/6-9-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A1121-20-2/6-9
Description
CABLE 2COND 20AWG WHITESHLD FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable White 20 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Conductors
2 (1 Pair Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0080" (0.203mm)
Wire Gauge
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Tinned
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.135" (3.43mm)