55A0111-24-91
DigiKey Part Number
55A0111-24-91-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-24-91
Description
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BROWN
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/36 White, Brown Stripe 600V 5000' (1524.0m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.037" (0.94mm)
Series
Length
5000' (1524.0m)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/36
Base Product Number
Conductor Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG 600V BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BLACK
In-Stock: 0
HK-UP STRND 24AWG 600V BRN FOOT
HOOK-UP STRND 24AWG 600V ORANGE