55A0111-12-8
DigiKey Part Number
55A0111-12-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-12-8
Description
HOOK-UP STRND 12AWG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 AWG Hook-Up Wire 37/28 Gray 600V 2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.103" (2.62mm)
Series
Length
2000.0' (609.6m)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
37/28
Base Product Number
Conductor Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN FEET
In-Stock: 3137
HOOK-UP STRND 12AWG 600V ORANGE
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 12AWG 600V GREEN