T92S11A12-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
T92S11A12-24
DigiKey Part Number
T92S11A12-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92S11A12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Load - Max Switching
18000VA
Relay Type
Coil Current
167 mA
Coil Resistance
36.6 Ohms