T92HP7D1X-12
DigiKey Part Number
41-T92HP7D1X-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T92HP7D1X-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL, UR, VDE
Switching Voltage
600VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
30000VA
Coil Resistance
86 Ohms
Coil Current
139.5 mA