T77V1D3-24
T77V1D3-24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
T77V1D3-24
DigiKey Part Number
PB1867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T77V1D3-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
T77V1D3-24 Models
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
3 A
Contact Material
Silver (Ag)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
750VA, 90W
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
2.88 kOhms