SSRQ-240D20
DigiKey Part Number
PB551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRQ-240D20
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) x 4 Hockey Puck
Category
Voltage - Input
4 ~ 15VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
20 A
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C