SSRK-600D30
DigiKey Part Number
PB1244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRK-600D30
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 48-660V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 660 V
Series
Load Current
30 A
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C