SSR-240D125 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
SSR-240D125
DigiKey Part Number
PB544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSR-240D125
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
125 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C