SRL7-523-D012
DigiKey Part Number
PB2128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRL7-523-D012
Description
RELAY GEN PURPOSE 7PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 7PST-5NO/2NC (5 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
58.3 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
7PST-5NO/2NC (5 Form A, 2 Form B)
Approval Agency
cURus, TUV, VDE
Contact Rating (Current)
6 A
Relay Type
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Resistance
206 Ohms