RZ03-1C4-D024
RZ03-1C4-D024
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RZ03-1C4-D024
DigiKey Part Number
PB1278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZ03-1C4-D024
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZ03-1C4-D024 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
6 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
16 A
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Switching Voltage
400VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6400VA
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
16.7 mA