R10-E2W2-V700
DigiKey Part Number
PB2932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E2W2-V700
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
34.3 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
7.5 A
Coil Resistance
700 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom