R10-E1Z2-S140
DigiKey Part Number
R10-E1Z2-S140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Z2-S140
Description
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Socketable
Category
Coil Current
35.7 mA
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Socketable
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
5VDC
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
General Purpose
Contact Rating (Current)
2 A
Coil Resistance
140 Ohms
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Base Product Number
Load - Max Switching
240VA, 60W