R10-E1Y2-V52
DigiKey Part Number
PB116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Y2-V52
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 6V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
115 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
4.5 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver (Ag)
Coil Voltage
Approval Agency
CSA, UR
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Relay Type
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
52 Ohms
Switching Voltage
120VAC - Nom